SIKÇA SORULAN SORULAR

Buzdolabı nasıl temizlenir?


Mikrop ve bakterilerin üremesinin üremesini engellemek ve en iyi performansı almak için buzdolabınızı sık sık temizlemeniz gerekir. Kirli bir buzdolabı sadece sağlığınızı tehdit etmez, aynı zamanda daha çok enerji tüketir. Buzdolabı kokusu da çoğunlukla temizlikle ilgilidir. Bu sorunların önüne geçmek için buzdolabınızın iç ve dış yüzeylerini, sökülebilir parçaları, kapı lastikleri ve kondenserini düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Kaza riskini ortadan kaldırmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için buzdolabınızı temizlerken fişini çekmeyi unutmayın.
Buzdolabı iç ve dış yüzeyleri nasıl temizlenir?


Buzdolabınızın dış yüzeyini aşındırıcı kimyasallar içermeyen temizleyiciler ve nemli bir bezle silebilirsiniz. Deterjan kalıntıları ya da su lekelerini önlemek için yüzeyi önce iyice duruladığınızdan, sonra da iyice kuruladığınızdan emin olun. Temizlik malzemeleri kalıntı bırakabilir. Kapalı ortamdaki bu kalıntılar hem sağlığınızı tehdit eder hem de buzdolabı kokusu yapabilir. Dolayısıyla, buzdolabı iç yüzeylerinin temizliğinde deterjan kullanmanız önerilmez. Buzdolabınızın iç duvarlarını temizlemek için karbonat kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonatı yarım litre suda eriterek hazırlayacağınız karışım ve sünger ya da yumuşak bir bezle buzdolabınızın içini temizleyebilirsiniz. Kaza riskini ortadan kaldırmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için buzdolabınızı temizlerken fişini çekmeyi unutmayın.
Buzdolabındaki sökülebilir parçalar nasıl temizlenir?


Buzdolaplarının rafları, kapı sepetleri, buz yapıcıları ya da su sebilli modellerde bulunan su tankı gibi bazı parçaları sökülebilir. Temizlemeye başlamadan önce sökülebilen parçaların oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Ani ısı değişimi bu parçaların çatlamalarına ya da kırılmalarına neden olabilir. Buzdolabınızın sökülebilir parçalarını elinizde ya da bulaşık makinenizde yıkayabilirsiniz. Buzdolabı temizliği sırasında herhangi bir temizlik malzemesi kullandığınızda parçaları mutlaka durulayın. Aksi takdirde deterjan kalıntıları ve bunların yol açtığı kötü kokuyla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Buzdolabınızda hangi parçaların sökülebildiğini ya da varsa su tankının nerede olduğunu kullanım kılavuzunuzdan öğrenebilirsiniz. Kaza riskini ortadan kaldırmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için buzdolabınızı temizlerken fişini çekmeyi unutmayın.
Buzdolabı kapı contası nasıl temizlenir?


Kapı contası zamanla kirle kaplanarak yalıtım özelliğini kaybedebilir. Bu da buzdolabınızın gereğinden fazla enerji tüketmesine neden olur. Buzdolabınızı temizlerken kapı contalarınızı da silmeyi ihmal etmeyin. Kimyasal temizleyiciler kapı contalarının yapısına zarar verebileceğinden temizlik için nemli bir bez yeterli olacaktır.
Buzdolabı kondenseri nasıl temizlenir?


Kondenser, buzdolabınızın çalışması sırasında ortaya çıkan ısının hava yoluyla dışarı atıldığı parçadır ve toz toplamaya yatkındır. Tozlar zaman içinde hava akımını engelleyerek buzdolabınızın ısınmasına, dolayısıyla gereğinden fazla enerji tüketmesine neden olabilir. Kondenser, buzdolabınızın arka panelinde bulunur. Yeni model dolaplarda bu parça bir kapağın arkasında da yer alabilir. Buzdolabınızın kondenserini altı ayda bir elle temizlemeniz gerekir. Ellerinizi korumak için eldiven takmayı ve kaza riskini ortadan kaldırmak için buzdolabınızı temizlerken fişini çekmeyi unutmayın.
Buzdolabım yeterince buz üretmiyor. Sorun ne olabilir ve sorunu nasıl çözebilirim?


Buzdolabınız şebeke beslemeli bir modelse yapabileceğiniz ilk şey, buz yapıcının su bağlantılarını kontrol etmektir. Bağlantıların kullanım kılavuzunda gösterildiği gibi yapıldığından ve herhangi bir tıkanıklık olmadığından emin olun. Buzdolabınızın buz makinesi suyu şebekeden değil, soğutucu bölmedeki su tankından alıyorsa su haznesini kontrol edin. Buz yapıcınızın haznesinde yeterince su bulunmaması da buz üretimini etkileyebilir. Haznenin her zaman tam dolu tutulması önerilir. Dondurucu bölmesinin kapağının sık sık açılması ve uzun süre açık kalması da buz üretimini yavaşlatabilir. Bu sebeple dondurucunun kapağını çok sık açmamaya özen gösterin. Bu önerileri uygulamanıza rağmen sorun devam ediyorsa en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.
İdeal havalandırma için buzdolabı ve duvar arasında ne kadar boşluk bırakmalıyım?


Buzdolabınızın arka paneliyle duvar arasında en az 5 cm’lik bir boşluk bırakarak ideal havalandırmayı sağlayabilirsiniz. Buzdolabınızı mutfak dolaplarınızın yanına yerleştirecekseniz, yan duvarlarla dolaplarınız arasında da en az 3 cm’lik boşluk bırakmanız gerekir.
Buzdolabımın kullanım ömrünü uzatmak için neler yapmalıyım?


Buzdolabınızın uzun ömürlü olması için yerleştirildiği alana dikkat etmeniz gerekir. Buzdolabınızla duvarlar arasında bırakmanız gereken minimum 5 cm’lik boşluk havalandırma açısından son derece önemlidir. Buzdolabınız duvarlardan olduğu kadar kalorifer ya da fırın gibi ısı kaynaklarından uzağa, doğrudan güneş ışığı almayan bir yere yerleştirilmelidir. Kondenser, buzdolabınızın doğru ve verimli çalışması için önemli bir role sahip olan ısı atımını gerçekleştirir. Sürekli hava akımı oluşturan bu parça, ortamdaki toz ve kirleri çekmeye yatkındır. Tozlu ya da kirli bir kondenser, çalışması sırasında ortaya çıkan ısının dışarı atılmasını engelleyerek buzdolabınızın soğutma performansının düşmesine ya da ısınmasına neden olabilir. Bu durumda buzdolabınız kendini soğutmak için daha fazla efor sarf eder ve kompresörü daha yüksek devirde çalıştırmak zorunda kalır. Bu durum bir süre sonra buzdolabınızın en pahalı parçalarından biri olan kompresöre zarar verebilir. Buzdolabınızın daha uzun ömürlü olması için kondenseri 6 ayda bir eldivenle temizlemeniz gerekir. Kapının kapalı kalmasını ve soğuk havanın dışarı çıkmasını önleyen kapı contalarını da sık sık kontrol etmeniz gerekir. Kapının tam kapanmamasına neden olan zarar görmüş kapı contaları buzdolabı iç sıcaklığının yükselmesine neden olur. Kompresör buzdolabı içerisindeki sıcaklığı düşürmek için gereksiz yere daha uzun ve yoğun çalışmak zorunda kalır. Bu durum soğutma performansını negatif etkileyip kompresörün ömrünü kısaltabilir. Kapı contalarını nemli bir bezle silmeniz gerekir. Kimyasal temizleyiciler kapı contalarının yapısına zarar verebileceğinden kullanmanız önerilmez. Buzdolabınızın kapısında bir su veya buz pınarı olması, cihazınızın su filtreleri de olduğunu gösterir. Kirli bir su filtresi sizin kadar buzdolabınızın sağlığını da tehdit eder. Düzenli olarak bu filtreleri kontrol etmeniz ve ihtiyaç durumunda değiştirmeniz gerekir. Düzenli temizlik buzdolabınızın ömrünü uzatacak en basit yöntemlerden biridir. Temiz bir buzdolabında, dolap içi ısısını ayarlamak daha kolay olduğundan kompresör daha az yorulur. Ayrıca buzdolabınıza düzenli olarak bakım yaptırarak küçük arızaların daha büyük sorunlara yol açmadan düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak, buzdolabınıza yetkili servisler dışında müdahale edilmemesi gerekir.
Buzdolabı kokusu nasıl giderilir?


Buzdolabı kokusunun en sık rastlanan sebepleri temizliğinin ihmal edilmesi ve gıdaların doğru şekilde saklanmamasıdır. Kötü koku ve bakteri oluşumunu engellemek için buzdolabınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Temizlik malzemeleri kalıntı bırakabilir. Kapalı ortamdaki bu kalıntılar hem sağlığınızı tehdit eder hem de buzdolabı kokusu yapabilir. Dolayısıyla, buzdolabı iç yüzeylerinin temizliğinde deterjan kullanmanız önerilmez. Bir çay kaşığı karbonatı yarım litre suda eriterek hazırlayacağınız karışım ve sünger ya da yumuşak bir bezle buzdolabınızın içini temizleyebilirsiniz. Kaza riskini ortadan kaldırmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için buzdolabınızı temizlerken fişini çekmeyi unutmayın. Buzdolaplarında farklı gıdalar için özel alanlar bulunur. Her gıda türünün kendi için özel olarak geliştirilmiş bölmelerde saklanması gerekir. Aksi takdirde gıdalar daha çabuk bozulabilir ve buzdolabı kokusu yapabilir. Buzdolabınızın kullanma kılavuzunu inceleyerek hangi gıdanın nerede saklanması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Buzdolabı kokusunu gidermek için çay posası da kullanabilirsiniz. Çayı demledikten sonra posasını açık bir kap içinde buzdolabınızın içine yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayacak olursanız, kabın buzdolabınızda 12 saatten uzun kalmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çay posası kokuya sebep olan organizmaları kendine çekeceğinden, bu süreden sonra kokunun kaynağı haline gelebilir.
No Frost buzdolabı buzlanma yapıyor. No Frost buzdolabı neden buzlanır? Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?


No Frost buzdolapları eski tip buzdolaplarında görülen buzlanma ya da karlanma sorununu çözmek için geliştirilen bir teknolojidir. Doğru çalışan bir No Frost buzdolabı buzlanma ya da karlanma yapmaz. Dondurucu bölmenizin kapısının çok uzun süreli açık unutulmadığından emin olun. Problem devam ediyor ise en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.
Buzdolabımın kurulumu tamamlandı. Kullanmaya başlamak için ne kadar beklemeliyim?


Kurulumun ardından buzdolabınızı dik konumda ve elektriğe bağlamadan 4 saat bekletmeniz gerekir. 4 saatin ardından buzdolabınızı fişe takabilirsiniz. Ancak içine herhangi bir yiyecek koymadan önce 12 saat daha beklemeniz gerekir. Toplam 16 saat sonunda buzdolabınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.
Fırın nasıl temizlenir?


Düzenli temizlik fırınınızın kullanım ömrünü uzatır, beklenmedik sorunlarla karşılaşma ihtimalini düşürür ve performansını korur. Temizliğe başlamadan önce fırınınızı fişten çekmeyi unutmayın.

Her kullanımdan sonra fırınınızı temizleyerek yiyecek artıklarının birikmesini ve zorlu kirler oluşturmasını engelleyebilirsiniz. Biriken kirler sonraki kullanımlarda yanarak kötü kokulara ve dumana neden olabilir. Fırınınızın iç ve dış yüzeylerini aşındırıcı olmayan bir deterjan ve yumuşak bir bez ya da süngerle silebilirsiniz.

Buharlı Temizleme, Katalitik Yan ve Arka Duvarlar ya da Pirolitik Kendi Kendini Temizleme gibi bazı Arçelik fırınlarda bulunan özellikler, fırın temizliğini kolaylaştırır. Buharlı Temizleme programı kirleri buharla yumuşatırken yan ve arka duvarda bulunan katalitik paneller sıçrayan yağları emerek temizliğe yardımcı olur. Pirolitik Kendini Temizleme programıysa fırın içi ısısını 480 0C’ye kadar yükselterek yağ ve kirleri yakar ve küle dönüştürür.
Fırınım çalışırken duman çıkarıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?


Fırınınızı ilk kez çalıştırıyorsanız, dumanın kaynağı üretim sürecinden kalan yağ ve koruyucu madde kalıntıları olabilir. İlk kullanımda bu kalıntıların yanarak duman oluşturması normaldir. Duman oluşumu sonraki kullanımlarda da devam ediyorsa, sorun önceki kullanımlardan arta kalan yemek artıkları ve yağlar olabilir. Fırınınızı düzenli olarak temizleyerek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Temizlik sonrasında koyu renkli ve yoğun bir duman çıkmaya devam ediyorsa, fırınınızı hemen kapatıp en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.
Fırınım yemeklerin her yerini eşit pişirmiyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?


İdeal pişirme için fırındaki hava dolaşımının sorunsuz olması son derece önemlidir. Farklı pişirme yöntemleri ya da daha kolay bir temizlik için fırınınızın içinde alüminyum folyo kullanıyor olabilirsiniz. Ancak özellikle fırının en alt rafında kullanılan alüminyum folyo, ısıyı geri yansıtarak fırın içindeki ısı ve hava akışının kontrol edilmesini zorlaştırır. Bu da yemeklerin eşit oranda pişmesine engel olabilir. Fırınınızı kapasitesinden fazla doldurmanız da hava dolaşımını etkiler. Aksayan hava akımı, fırınınızın bazı kısımlarının diğerlerinden daha sıcak olmasına yol açabilir. Bu da yemeğinizin farklı kısımlarının farklı oranda pişmesine neden olabilir. Kullanma kılavuzundan fırınınızın bir seferde pişirebileceği yemek miktarını öğrenerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Fırın tepsi ve ızgaralarının fırın içinde düz bir şekilde konumlandırılması da eşit pişirmeye yardımcı olur. Tepsi ve pişirme kaplarının doğru yerleşimi için fırınınızın kullanma kılavuzuna başvurabilirsiniz. Tüm bu önerilere rağmen yemekleriniz eşit şekilde pişmiyorsa fırınınızın turbo motoru ve rezistanslarının doğru çalıştığından emin olun. Eğer bu parçalarda bir problem olduğunu düşünüyorsanız en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir. SURF Pişirme teknolojisine sahip bir Arçelik fırın kullanıyorsanız üç tepsiye kadar farklı yemeği kokuları ve tatları birbirine karışmadan, aynı anda ve eşit seviyede pişirebilirsiniz. SURF Pişirme teknolojisinde yan duvarlardaki deliklerden tepsilerin altına ve üstüne sıcak hava üflenir. Bu sayede fırının tüm noktaları eşit olarak ısınır ve homojen bir pişirme elde edilir. Aynı zamanda yemeklerin kokuları birbirine karışmaz.
Bulaşık Makinemi nasıl temizlerim?


Bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemek cihazınızın ömrünü uzatırken performansını da artırır. İç ve dış yüzeylerin yanı sıra atık filtresi ve su püskürten pervaneler temizlenmesi gereken parçalar arasındadır. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz. İç ve dış yüzeyler , filtre ve pervane temizliğiyle ilgili cevaplarımıza göz atabilirsiniz.
Bulaşık makinesi iç ve dış yüzeyleri nasıl temizlenir? Bulaşık makinesinin içi nasıl temizlenir?


Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyebilirsiniz. Aşındırıcı temizlik ürünleri veya benzeri kimyasallar makinenizin yüzeylerine zarar verebilir. Bu sebeple kullanmanız önerilmez.
Bulaşık makinesi atık filtresi nasıl temizlenir?


Atık filtresi makinenin tabanında bulunur ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Filtreye ulaşmak için alt sepeti öne çekebilir ya da çıkarabilirsiniz. Filtreyi çevirerek yerinden sökebilir ve elinizde yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinenizin atık filtresini en az üç ayda bir temizlemeniz gerekir. Kuruduktan sonra filtreyi makineye geri yerleştirebilirsiniz. Kendi Kendini Temizleyen Filtre özelliğine sahip Arçelik bulaşık makinesi modellerinde atık filtresini içten temizleyen ek bir püskürtme sistemi bulunur. Böylece filtre temizleme gereksinimi 5 kat daha azalırken kötü kokuların oluşması engellenir.
Bulaşık makinesi pervaneleri nasıl temizlenir?


Pervaneler ya da su püskürtme kolları zamanla kirlenerek tıkanabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi pervane temizliği ihmal edilmemelidir. Makinenizin üst pervanesini ortasındaki somunu çevirerek, alt pervanesini ise yukarı doğru çekerek sökebilirsiniz. Pervaneleri akan suyun altında yıkayarak temizleyebilirsiniz. Daha sonra parçaların kurumasını bekleyip yerlerine monte edebilirsiniz.
Bulaşık makinesi kokusu nasıl önlenir?


Bulaşık makinesinde oluşan kötü kokuların birkaç sebebi olabilir. Kirli bulaşıkların makinenizin içinde uzun süre beklemesi bunlardan biridir. Kirli bulaşıklarınızı beklettiğinizde koku artabilir hatta cihazın içine sinebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için özellikle makineyi hemen çalıştırmayacağınız durumlarda bulaşıklarınızı sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırabilirsiniz. Yeni model makineler kir sensörlerine sahip olduğundan bulaşıkları sudan geçirmeniz önerilmez . Yemek kalıntıları zamanla bulaşık makinenizin iç kısımlarında birikebilir. Bu kalıntılar kötü koku oluşumuna yol açabileceği gibi mikrop ve bakterilerin üremeleri için de uygun bir ortam yaratır. Sağlığınızı korumak ve kötü koku oluşumunu önlemek için bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. İstenmeyen kokuların bir diğer sebebi de kirlenmiş ya da tıkanmış filtreler olabilir. Kötü kokuları engellemek için makinenizin tabanında bulunan atık filtresini sökerek elinizde yıkayabilirsiniz. Kendi Kendini Temizleyen Filtre özelliğine sahip Arçelik bulaşık makinesi modellerinde atık filtresini içten temizleyen ek bir püskürtme sistemi bulunur. Bu sistem sayesinde filtre, sıradan bulaşık makinelerindekilere göre 5 kat daha uzun süre temiz kalır. Böylece kötü kokuların oluşması engellenirken filtre temizlik gereksinimi %80 azalır. Limon suyu, el sabunu, çamaşır suyu gibi kimyasallar ve diğer maddeler bulaşık makinenize ve performansına zarar verebileceği gibi makinenin içinde kötü koku oluşmasına da neden olabilir. Bulaşık makineleri için üretilmiş deterjan, tablet, parlatıcı gibi ürünler dışında hiçbir kimyasal maddeyi makinenize koymamanız gerekir. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.
Bulaşık makinesi parlatıcısı ve tuzu nasıl doldurulur?


Parlatıcı haznesi, bulaşık makinesi kapısının iç panelinde yer alır. Deterjan bölmesinin hemen yanında bulunan parlatıcı haznesini açın ve tamamen dolana kadar parlatıcıyı dökün. Parlatıcının makinenin içine dökülmemesine özen gösterin. Bulaşık makinenizin tuz haznesi alt sepetin altında, makinenin tabanında bulunur. Bulaşık makinesine tuz doldurmak için haznenin kapağını açın. Makinenizle birlikte verilen huniyi kullanarak haznedeki su taşma seviyesine gelene kadar tuz doldurun. Bulaşık makinesi tuzu makinenizin iç yüzeyi üzerinde aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple hazneye tuz doldururken huni kullanmanız önemlidir. Haznenin dışına tuz dökülecek olursa bunları temizlemeniz gerekir. İşlemin ardından haznenin kapağını kitlenme sesini duyana kadar çevirerek kapatmayı unutmayın. Bulaşık makinenizin ön panelinde tuz ve parlatıcı ışıkları bulunur. Bu ışıklardan biri yanıyorsa, makinenizin tuzu ya da parlatıcısı eksilmiş ya da tükenmiş demektir. Makinenizin tuz ya da parlatıcı ışığı yandığında ekleme yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.
Bulaşık makinesi parlatıcısı ve tuzunu ne sıklıkla doldurmalıyım?


Bulaşık makinenizin ön panelinde tuz ve parlatıcı ışıkları bulunur. Bu ışıklardan biri yanıyorsa, makinenizin tuzu ya da parlatıcısı eksilmiş ya da tükenmiş demektir. Makinenizin tuz ya da parlatıcı ışığı yandığında ekleme yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.
Bulaşıklarımda su lekesi oluşmasını nasıl önleyebilirim?


Bulaşıklarınızda su lekesi oluşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki su sertliğidir. Şebeke sularında bulunan magnezyum ya da kalsiyum gibi elementler suyun sertleşmesine neden olur. Bulaşıklarınızı korumak üzere makinenizde bir su sertlik (Rejenerasyon) ayarı bulunur. Bu ayar, makinenin kurulumu sırasında yetkili servis tarafından yapılır. Makinenizin su sertlik ayarında bir problem olduğunu düşünüyorsanız kullanım kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek makineniz için en uygun ayarı yapabilirsiniz. Bir diğer neden, kurutma aşamasında su taneciklerinin yerince iyi buharlaşamamasıdır. Bilinenin aksine bulaşık makinesi parlatıcısının tek işlevi bulaşıklarınızı parlatmak değildir. Parlatıcı, bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlar. Böylece kurutmaya ve bulaşıklarda leke oluşmasını engellemeye yardımcı olur. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Otomatik Bardak Koruma Sistemi bulunan Arçelik bulaşık makinesi modelleri, suyun sertlik derecesini otomatik olarak algılar ve camlarınız için en uygun seviyeye getirir. Bu sayede bardaklarınız su sertliğinin olumsuz etkilerinden korunur ve ömürleri 20 kata kadar uzar. Ayrıca Ekstra Parlaklık özelliği bulunan Arçelik bulaşık makineleri, yıkama sonrasında 10 dakikalık ek bir kurutma ve buhar uygulamasıyla bulaşıklardaki su damlalarını yok ederek leke oluşumunu önler.
Bulaşık makinemde ne tür deterjan kullanmalıyım?


Bulaşık makinenizde sadece bulaşık makineleri için üretilen temizlik malzemelerini kullanmanız gerekir. Granüllü ya da toz formda olan deterjanları, tablet ya da jel paketleri ve sıvı deterjanları bulaşık makinenizde kullanabilirsiniz. El sabunu, çamaşır suyu, limon ve benzeri kimyasallar ve diğer maddeler makinenize zarar verebilir. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman bulaşık makinesi parlatıcısı ve tuzu kullanmanız gerekir.
Bulaşık makinem su sızdırıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?


Öncelikle bulaşık makinenizin kapısını kontrol edin. Sorun kapağın contalarında ya da bağlantı noktalarında olabilir. Sızıntı makinenizin arkasından geliyorsa su bağlantısında bir aksaklık olabilir. Hortumları, vanaları ve bağlantı noktalarını kontrol ederek bir gevşeme ya da arıza olmadığından emin olun. Sızıntı hâlâ devam ediyorsa sorunun kaynağı motor ya da pompa contalarında olabilir. Bu parçalar bulaşık makinenizin kolaylıkla ulaşılamayan kısımlarında yer aldığından yetkili servisten profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.
Bulaşıklar yıkandıktan sonra makinemde yoğun bir deterjan kokusu kalıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?


Deterjan tam olarak çözünmediyse makinenizin kenarlarında ya da bulaşıklarınızın üzerinde birikerek koku oluşturabilir. Deterjanın tamamen çözünmesini sağlamak için bulaşıkların yerleştirilmesine dikkat etmeniz gerekir. Makinenizi kapasitesinin üzerinde doldurmak ve bulaşıkları birbirine çok yakın ya da temas halinde yerleştirmek bu probleme neden olabilir. Tablet deterjanlar, toz ya da sıvı olanlara göre daha uzun sürede çözünür. Bu nedenle kısa programlarda kullanılmaları önerilmez. Birçok bulaşık makinesinde tablet deterjan kullanımı için ayrıca bir ayar ya da tuş bulunur. Tablet deterjan tercih ediyorsanız, bu ayarı etkin hale getirmeniz gerekir. Oto Tablet Deterjan fonksiyonu olan bir Arçelik bulaşık makinesi kullanıyorsanız tablet kullanımında ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Makineniz kullandığınız deterjan tipini otomatik olarak algılar ve seçtiğiniz programda deterjana uygun değişiklikler yapar.
Bulaşık makinem bulaşıkları tam olarak kurutmuyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?


Öncelikle bulaşıklarınızı doğru yerleştirdiğinizden emin olun. En iyi yıkama ve kurulama performansı için bulaşıklarınızın birbirine temas etmemesi, su ve hava sirkülasyonunu etkileyecek şekilde yerleştirilmemesi gerekir. Aksi takdirde bulaşıklarınız tam yıkanmayabilir ve kurumayabilir. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlayan parlatıcı kurutmaya yardımcı olur. Parlatıcı haznenizi kontrol ederek, yeterli miktarda parlatıcı bulunduğundan emin olun. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin içinde kalan sıcak hava yüzeylere temas ettiğinde soğuyarak içindeki nemi su olarak bırakabilir. Bu da bulaşıklarınızın tam anlamıyla kurumamasına neden olur. Makinenizin kapısını aralık bırakarak içerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik Kapı Açma özelliği bulunan bir Arçelik bulaşık makineleri bu işlemi otomatik olarak yapar. Tablet deterjanlar kısa süreli yıkama programları için uygun değildir. Dolayısıyla tamamlanamayan yıkama işlemi sonrasında bulaşıklarınız tam anlamıyla kurumuyor olabilir. Tablet deterjan kullanıyorsanız, en iyi performans için tabletlere uygun yıkama programı seçmeniz gerekir. Ek olarak, birçok bulaşık makinesinde tablet deterjan kullanımı içibn ayrıca bir ayar ya da tuş bulunur. Tablet deterjan tercih ediyorsanız, bu ayarı etkin hale getirmeniz gerekir. Oto Tablet Deterjan Fonksiyonu olan bir Arçelik bulaşık makinesi kullanıyorsanız cihazınız kullanılan deterjan tipini otomatik olarak algılayarak en uygun yıkama ve kurutma süresini ayarlar. Böylece ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. En iyi yıkama ve kurutma performansı için bulaşıklarınızın cinsine, miktarına ve kirliliğine göre en uygun yıkama programını seçmeniz gerekir. Örneğin yapıları dolayısıyla plastik bulaşıkların kuruması cam ve porselenlere göre daha uzun zaman alır. Bulaşıklarınızın özelliklerine göre programlama yaparak makinenizden en iyi kurutma ve temizlik performansını alabilirsiniz. Tüm bu kontroller ve düzenlemelerden sonra bulaşıklarınız hâlâ tamamen kurumuyorsa makinenizin ısıtma aksamı ya da termostatında teknik bir sorun olabilir. Bu durumda en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.
Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanmak zorunda mıyım? Parlatıcı kullanmasam ne olur?


En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlayan parlatıcı kurutmaya yardımcı olur. Parlatıcı kullanılmadığı durumda bulaşıklarınız tam kurumayabilir. Su damlaları bulaşıkların üzerinde birikerek leke oluşmasına neden olabilir.
Neler bulaşık makinesinde yıkanmaz? Bulaşık makinesine koymamam gereken materyaller nelerdir?


Bu konuda en iyi cevabı eşyalarınızın kullanım önerilerini kontrol ederek bulabilirsiniz. Ancak her eşya böyle bir yönlendirmeye sahip olmayabilir. Kolayca kırılabilecek bulaşıklar, el boyaması ya da altın/gümüş detayları bulunan cam ve porselenler, kalay ya da alüminyum kaplama tencereler, deforme olabilecek incelikte plastikler, kristal bardaklar, tahta mutfak gereçleri gibi bulaşıkları makinede yıkamanız önerilmez.
Bulaşık makinemin daha uzun ömürlü olması için neler yapmalıyım?


Daha uzun ömürlü bir bulaşık makinesi için cihazınızın temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Yemek artıkları, yağ ve benzeri kalıntılar zamanla birikerek bulaşık makinenizin performansını düşürür ve ömrünü kısaltır. Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce üzerlerindeki kirleri sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırmanız gerekir. Yeni model makineler kir sensörlerine sahip olduğundan bulaşıklarınızı sudan geçirmeniz önerilmez. Bulaşık makinenizin iç kısmını, filtresini ve diğer yıkanabilir parçalarını da düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Doğru deterjan kullanımıyla bulaşık makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Limon, El sabunu, çamaşır suyu gibi maddelerin ve kimyasalların kullanımı bulaşık makinenize zarar verebilir. Cihazınızda sadece bulaşık makinesi kullanımı için üretilmiş deterjanlar, parlatıcılar ve bulaşık makinesi tuzu kullanmanız gerekir. Bulaşıkların yanlış yerleştirilmesi de makinenizin performansını düşürebilir ve parçalarına zarar verebilir. Bulaşıklarınızı dizerken aralarında su ve hava sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde boşluklar bırakmaya ve içlerine yıkama esnasında su dolmayacak şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Ayrıca düzenli bakım yaptırarak küçük arızaların daha büyük sorunlara dönüşmesini engelleyebilir ve makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.
Bulaşık makinemden en iyi performansı nasıl alırım?


Bulaşıklarınızdan arta kalan kirler zamanla makine içerisinde birikir ve tıkanmalar oluşturarak bulaşık makinenizin performansını düşürebilir. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce sudan geçirerek ağır kirlerinden arındırarak bu kirlerin bulaşık makinesinin içinde birikmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinenizin iç kısmı ve filtresi başta olmak üzere yıkanabilir tüm parçaları düzenli olarak temizleyerek cihazınızdan daha iyi bir performans alabilirsiniz. Deterjan tercihleriniz de bulaşık makinenizin performansını doğrudan etkiler. Bulaşık makinesi için özel olarak üretilmiş deterjanlar dışındaki temizleyiciler cihazınızda performans kaybına ve arızalara neden olabilir. Sadece bulaşık makinelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış deterjanlar, parlatıcılar ve bulaşık tuzu kullanmanızı tavsiye ederiz. Bulaşık makinenizden daha iyi bir performans almak istiyorsanız bulaşıkların dizilimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Bulaşıklarınızın arasında, sağlıklı bir hava ve su sirkülasyonuna yetecek kadar boşluklar bırakarak bulaşık makinenizden daha iyi bir performans alabilirsiniz. Ayrıca sorunsuz ve yüksek performansta çalışan bir bulaşık makinesi için cihazınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerektiğini hatırlatırız.
Camların bulanıklaşmasını (puslanmasını) nasıl engellerim?


Cam bulaşıklarınızın zamanla parlaklıklarını kaybetmesinin, korozyona uğrayarak bulanıklaşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki makine temizliğidir. Bulaşıklarınızdan kalan yemek artıkları zamanla makinenizin iç kısımlarında, kapısında ve filtrelerde kirli ve yağlı bir yüzey oluşturur. Bu kirler makinenize ve bulaşıklarınıza yayılarak temizliğe engel olabilir. Bu da bulaşıklarınız üzerinde lekelerin oluşması anlamına gelir. Kirler ve lekelerden kurtulmak için bulaşık makinenizi ve filtrenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bazı Arçelik bulaşık makinesi modellerinde bulunan Kendi Kendini Temizleme özelliğini ayda bir kez kullanarak makinenizi temiz tutabilirsiniz. Şebeke suyunun sert olması cam bulaşıklarınızda çizilmeye, yumuşak olmasıysa bulanıklaşmaya neden olabilir. Kullanma kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek, bulaşık makinenizin su sertlik ayarını yapabilirsiniz. En iyi performans için su sertlik ayarını, bulaşık makinesi tuzuyla desteklemeniz gerekir. Bulaşık makinesi tuzu, suyu yumuşatır ve camlardaki bulanıklaşmanın önüne geçer. Sertlik ayarı ve bulaşık tuzu kadar parlatıcı da bulaşıklarınızın ilk günkü parlaklığını korumaları için son derece önemlidir. Otomatik Bardak Koruma Sistemi bulunan Arçelik bulaşık makinesi modelleri, suyun sertlik derecesini otomatik olarak algılar ve camlarınız için en uygun seviyeye getirir. Bu sayede bardaklarınız su sertliğinin olumsuz etkilerinden korunur ve ömürleri 20 kata kadar uzar. Ayrıca Ekstra Parlaklık özelliği bulunan Arçelik bulaşık makineleri, yıkama sonrasında 10 dakikalık ek bir kurutma ve buhar uygulamasıyla bulaşıklardaki su damlalarını yok ederek leke oluşumunu önler.